Усього налічується до 600 видів макаронних виробів. У 2019 році у світі було виготовлено майже 16 мільйонів тонн макаронних виробів. Цей показник більш ніж удвічі перевищує 7 мільйонів тонн, які виробляли 20 років тому.
Важливо Знай своїх: Олександр Педан довів, що макарони з м'яких сортів пшениці не гірші, ніж з твердих
Згідно з дослідженням Unione Italiana Food and ICE Agency, лідером споживання, зрозуміло, була Італія – там пасту обожнюють 98% жителів. Дуже люблять макарони також у Франції, Німеччині, США, Великій Британії, Бразилії, Аргентині, Венесуелі, Чилі, Росії, Греції, Ірані та Тунісі.
А що в Україні?
Кожен українець споживає в середньому 4 – 5 кілограмів макаронів на рік. До Італії нам, звісно, далеко: там кожен житель щороку з'їдає до 30 кілограмів пасти! Недарма ж кажуть, що італійці готові їсти пасту на сніданок, обід і вечерю.
Загалом же в Україні макаронні вироби час від часу купують близько 96% її жителів.
Українець споживає до 5 кілограмів макаронів на рік / Фото "Тая"
Читайте Не твердими сортами єдиними: як корисно й смачно готувати макарони з м'якої пшениці
Як споживають макарони в інших країнах
У кожній країні є свої особливості споживання макаронних виробів. В Україні їх зазвичай подають із м'ясом, грибами, сиром, овочами або насиченими соусами. Також із ними готують різноманітні запіканки. А в Азії та США з макаронами готують навіть бургери.
У 2013 році американський повар та фуд-блогер японського походження Кейзо Шимамото придумав "Рамен бургер". Страва доволі проста – замість звичної борошняної булочки використовується спресована та обсмажена локшина рамен. Цей кулінарний винахід сподобався тисячам людей та зробив Кейзо відомим на весь світ.
"Рамен бургер" – страва, яка має тисячі прихильників / Фото grazia
Ще одна відома страва у США "Мак енд чіз". Насправді все просто — це варені макарони з великою кількістю сирного соусу. За бажанням можна додати паприку – це зробить страву ще більш ароматною.
"Мак енд чіз" – страва, яка готується дуже швидко / Фото 1000.menu
Локшина WOK – ще одна інтернаціональна страва, адже її полюбляють як у США, так і в Китаї та Японії. Для приготування використовується пшенична, гречана чи бобова локшина. До неї додають морепродукти, телятину, свинину або куряче філе, а також овочі (цибулю, моркву, солодкий червоний перець) та різноманітні соуси. Локшина готується на спеціальній розпеченій сковорідці WOK. Це займає лише кілька хвилин часу, однак страва є смачною та корисною.
Локшину WOK люблять у багатьох країнах / Фото 1000.menu
Важливо: лише факти
Завдяки багаторічній рекламній кампанії в Україні склався стійкий стереотип, що італійські макаронні вироби – кращі за вітчизняні. Однак це лише міф. Українські виробники також можуть похвалитися гарною продукцією, яку не лише успішно продають удома, а й з не меншим успіхом експортують.
ТОП-5 країн, до яких Україна експортувала макарони 2020 року, виглядає так:
- Молдова (1 703 тонни).
- Литва (282 тонни).
- Словаччина (277 тонни).
- Латвія (173 тонни).
- Венесуела (150 тонн).
Експорт до інших країн склав 1 064 тонни макаронних виробів. Загалом у 2020 році Україна експортувала 3 648 тонн макаронів на суму 4,16 мільйона доларів.
Якого б виробництва продукт ви не обрали: італійський чи український, головне, щоб він був корисним та смачним. А це залежить від якості його основних інгредієнтів: води та борошна. Саме вони визначають органолептичні якості макаронних виробів. Борошно має бути добірним, вищого ґатунку, а вода – найчистішою.
Макарони від "Тая" – це якісний продукт, який сподобається усій родині / Фото "Тая"
Приміром, макаронні вироби українського бренду "Тая", у складі яких лише два інгредієнти: добірне борошно та очищена вода, чудово тримають форму й смакують у безлічі страв так само, як славнозвісна італійська паста. І все це – за значно доступнішою ціною.
Бренд "Тая" пропонує широкий асортимент макаронних виробів / Фото "Тая"
В асортименті Хмельницької макаронної фабрики є все, чого душа забажає, – від вермішелі та спагеті до спіральок та черепашок. Раз скуштувавши продукцію ТМ "Тая", ви повертатиметеся до неї знову й знову.