Яйця чи вівсянка: список корисних продуктів, які краще споживати зранку
Джерело:
5-Minute CraftsКоли справа стосується сніданку, то першочергово слід думати про те, щоб їжа була корисною і правильною. Розповідаємо про продукти, які можна їсти на сніданок.
Сніданок – це ранковий прийом їжі, який допомагає зарядитися енергією після довгої ночі на наступний день. Снідати рекомендують протягом 1 години після пробудження. Що ж добре поїсти зранку – у матеріалі.
Цікаво Чому помідори краще не зберігати в холодильнику
Продукти, які краще їсти вранці
Яйця багаті на білок, холіном та іншими важливими поживними речовинами. Після вживання цих продуктів людина почувається ситою і так споживає менше калорій протягом дня.
Чашка кави вранці – не просто приємна традиція. Кофеїн покращує настрій і позитивно впливає на роботу мозку, а також багатий антиоксидантами, які зменшують запалення. Найефективнішою дозою вважається від 0,3 до 4 чашок на день, залежно від міцності кави.
Вівсянка – найкращий вибір для любителів каші. Заспокійливо діє на шлунок і регулює випорожнення. Ця їжа багата унікальною клітковиною – бетаглюканом, яка знижує рівень холестерину. Вівсянка також містить антиоксиданти. З огляду на те, що в ній мало білка, краще готувати кашу на молоці, а не на воді, або їсти разом із смаженими яйцями чи шматочком сиру.
Вівсяна каша на сніданок / Фото Unsplash
Насіння чіа неймовірно поживні. Це одне з найкращих джерел клітковини. Вони також багаті антиоксидантами, які захищають наші клітини від нестабільних молекул або вільних радикалів, які утворюються під час метаболізму.
Фрукти є хорошим джерелом вітамінів, калію та клітковини. Наприклад, цитрусові містять багато вітаміну С. Один великий апельсин забезпечує понад 100% рекомендованої добової норми вітаміну С. У поєднанні з яйцями, сиром або грецьким йогуртом – це збалансований сніданок.
Зелений чай є одним із найкорисніших напоїв на Землі. Він містить антиоксидант, який корисний для мозку та нервової системи. У ньому також багато кофеїну, який покращує настрій і прискорює метаболізм. Цікаво, що чашка зеленого чаю містить приблизно стільки ж кофеїну, як і половина чашки кави.